startup

Jak rozpocząć startup?

Startupy w Polsce obecnie mają dużo możliwości, dlatego też młodzi przedsiębiorcy są zdecydowani na realizowanie innowacyjnych projektów. Na rynku pośród klientów istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju biznesy. Być może i Ty posiadasz świetny pomysł na otwarcie własnej firmy, dlatego dzisiaj podpowiemy ci jak założyć start-up.

Co to jest startup?

Zanim dowiesz się jak wygląda proces tworzenia startupu, najpierw musisz zapoznać się z teorią. Startup jest tymczasową organizacją, która zakładana jest w celu poszukiwania skalowalnego, powtarzalnego i rentownego modelu biznesowego.

Startup w początkowej fazie nie musi być firmą. Przede wszystkim powinien być nastawiony na szeroko rozumiany rozwój i pozwalać na poszukiwanie sposobu na zarabianie na własnych usługach, albo produktach.

Startup – jak zacząć?

Jeżeli zapoznałeś się już z teorią, możemy odpowiedzieć na wcześniej postawione pytanie : jak rozpocząć startup ? Stworzenie koncepcji powinno zacząć się od pomysłu na biznes. Nie wszystkie pomysły wypalą, gdyż na każdy produkt musi zaistnieć popyt. Dlatego też czasami warto zainteresować się potrzebami konsumentów, czyli po prostu znaleźć niszę na rynku.

Nie istnieje gotowy przepis na biznes. Niemniej jednak obecnie najpopularniejsze i najbardziej dochodowe biznesy powstają w zakresie tworzenia nowych technologii. Przedsiębiorcy proponują chociażby usługi z zakresu : Internet Rzeczy, analityka, czy narzędzia dla programistów i deweloperów. Jeżeli jednak twój pomysł nie wpisuje się w powyższe ramy, to na tymże etapie nie stanowi to powodu do zmartwień. Aby móc zweryfikować własną koncepcję, powinineś przeprowadzić badanie rynku, czyli na przykład sprawdzić konkurencję. Najważniejsze to sprawdzić, co dokładnie oferuje konkurencja, jak również zastanowić się jak wyróżnić się na jej tle. Następnym krokiem powinno być zapoznanie ze swoim potencjalnym klientem. Pomyśl również o rozreklamowaniu swojej firmy, co pomoże ci w pozyskaniu klientów.

Jak sfinansować startup?

Wielu początkujących przedsiębiorców w Polsce pokrywa koszty startupu z własnych środków, a następnie cały czas reinwestuje zyski, celem ciągłego rozwoju własnej firmy. Co zrobić w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych oszczędności ? W tym wypadku można skorzystać z niżej wymienionych rozwiązań :

– crowdfunding ( np. udziałowy, albo z nagrodami

– kredyt inwestycyjny,

– inwestor bankowy,

– programy akceleracyjne,

– dotacje z Unii Europejskiej,

– Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,

– Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,

– Venture Capital krajowy, albo zagraniczny,

– Anioły biznesu.

Polskie startupy posiadają coraz więcej możliwości na finansowanie, jednakże w porównaniu do krajów w Europie Zachodniej nadal jesteśmy z tyłu. Należy mieć również na uwadze fakt, że fundusze pozyskuje najlepszy projekt, który ma szansę na przebicie się na rynku, przetrwanie i zarabianie.

Jak założyć startup?

W powyższym tekście ustalono już, że aby rozpocząć startup powinno się posiadać wiedzę, jak również umiejętności, dobry pomysł który zostanie zweryfikowany podczas badania rynku, strategię na pozyskanie klientów, model biznesowy i fundusze. Jeżeli już posiadamy odpowiednie zasoby, powinniśmy przejść z etapu tworzenia koncepcji do czynów.

W takim celu powinno się przygotować swoją usługę, czy produkt. Pamiętajmy, że nie musimy odrazu poświęcać wielu miesięcy na poczet wdrażania dopracowanego rozwiązania, gdyż nie mamy pewności, że się przyjmie. Lepiej przygotować prototyp, który pozwoli na szybkie otworzenie się na klientów.

Z pewnością nasz pierwszy produkt będzie wymagał pewnych poprawek i dostosowania go do wymagań klientów. Gdy będziemy mieć okazję zobaczyć na żywym organizmie, że istnieje zapotrzebowanie na nasze usługi, wtedy będzie czas na pracę nad flagowymi produktami i wprowadzanie ich na rynek.

Miejmy na uwadze również fakt, że przed rozpoczęciem sprzedaży, musimy zalegalizować swoją działalność. Zwykle startupy w Polsce funkcjonują jako spółka z.o.o, niemniej są również takie, które wybierają jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *